Vize Başvuru Bilgileri

Vize Başvuru Bilgileri

Ülkeden ülkeye girişi ve çıkışı kontrol etmek amaçlı, devletlerin kendi aralarındaki protokollere göre vizevize uygulamaları bulunmaktadır. Her ülkenin istediği kişilere vize vermek istemediklere vermemek gibi bir özgürlüğü vardır. Bazı ülkeler için vize başvurunuz nedensiz bir şekilde reddediliyorsa, yasal yollarla hakkınızı arayabilirsiniz. Ancak bu davalara yine o ülkenin mahkemeleri bakacağı için davayı kazanma şansınız çok yüksek olmayabilir. Anacak diyelim ki Rusya için vize başvurunuz sürekli ve nedensiz olarak reddediliyor. O zaman Avrupa İnsan Hakları Mahmesine kadar hakkınızı arayabilirsiniz.

Ülkelerin kayıtlarında kara listeler bulunmakta, bu listeye göre bazı kişilerin o ülkeye girişleri her koşulda yasaklanmaktadır. Ayrıca sağlığı yerinde olmayarak o ülke için risk oluşturabilecek kişiler ve o ülkenin yasal düzenini bozabilecek kişilerin vize almaları da engellenmektedir.

Vize Başvurularında Önemli Noktalar!

Vize başvurusunu, oturma izninizin olduğu ülkelerde bulunan Büyükelçiliklere (Konsolosluk Bölümüne), Başkonsolosluğuna veya Konsolosluğa yapabilirsiniz. Böylece o ülkeye giriş yapabileceğinizi gösteren vize pasaportunuzda yer alacaktır (eğer başvurunuzda sorun yoksa).

Özellikle ilk vize başvurularında şahsen müracaat etmek gerekmektedir. Başvuruda ibraz ettiğiniz belgeler ve mülakatta verdiğiniz cevaplar doğru ve net olmalıdır. Seyahat boyunca kendinizi finanse edebileceğinizi kanıtlamanız gerekebilir. Başvuruda bulunduğunuz pasaportunuz yıpranmamış olmalı ve süresi en az 1 yıl olmalıdır. Başvuru sırasında yatırdığınız vize harçları, başvurunuz reddedilmiş olsa dahi geri iade edilmemektedir.

Dikkat edilmesi gereken diğer detaylar ise, turistik veya ticari vize başvurularında, Ticaret ve Sanayi odası faaliyet belgelerinin en fazla iki ay önce alınmış olması zorunluluğudur. Vergi levhaları ise her yılın Mayıs sonu tarihli olması gerekmektedir. SSK belgelerinin onay damgalı olması gerekmekte ve Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçelerin İngilizce veya Türkçe şirketin antetli kağıdına yazılmış bir şekilde ve tarafınızdan imzalı olması gerekmektedir. Farklı Amaçlı Ziyaretler İçin Farklı Vize Başvurusu Yapmalısınız

Bir ülkeye gidiş amacınız ne ise ona uygun vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde vize ihlalinde bulunabilir ve o ülkeye bir daha giriş yapma hakkınız elinizden alınabilir. Bu yüzden eğer turistik amaçlı gidiyorsanız turist vizesi, öğrenim amaçlı gidiyorsanız öğrenci vizesi, ticari amaçlı gidiyorsanız ticaret vizesi, çalışma amaçlı gidiyorsanız çalışma vizesi vb. başvuru larda bulunmalısınız.

Ayrica ev hanımları, emekliler, öğrenciler, işverenler, çalışanlardan istenen belgeler de farklılık gösterecektir. Buna göre mülakatınızda bu belgeleri bulundurmalısınız.

Vize Başvurunuz Reddedilirse Ne Yapmalısınız? Vizenizin Süresini Uzatmak İçin Ne Yapmalısınız ? Transit Vize

Bir ülkeye seyahat yaparken, o ülkeye ulaşmadan önce başka bir ülkede duraklama yapacaksanız, bekleme yapacağınız ülke için transit vize almanız gerekebilir. Örnek olarak ABD ye Fransa üzerinden aktarmalı gitmek istiyor ve birkaç gününüzü de Fransa da geçirmeyi planlıyorsanız, Fransa için Transi Vizesi alabilirsiniz. Multiple ve Single Vize (Çok ve tek Girişli Vizeler) Schengen Vizesi Şengen  Seyahat Sağlık Sigortası Vize Çeşitleri

Eğer vize başvurunuz reddedilirse, muhtemelen evraklarınızın eksik olmasından dolayıdır. Ayrıca size yazılı olarak nedenleri bildirilebilir. Bu nedenlere göre eksikliklerinizi tamamlayıp en kısa zamanda tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

İkametgahınızın olduğu şehir veya ülkeden vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Örneğin Amerika da oturma hakkına sahipseniz, Amerika dan gitmek istediğiniz ülkenin Konsolosluğuna başvuruda bulunabilir, buna göre vize alabilirsiniz.

Eğer seyahatinizin süresini uzatmak ve bu yüzden vize süresini uzatmak istiyorsanız, bazı ülkeler için orada bulunduğunuz sırada (vizeniz dolduktan en fazla 24 saat içinde) tekrar başvuruda bulunabilir ve mazeretinizi bildirerek, aynı başvuru işlemlerini gerçekleştirerek, ancak belki de daha fazla vize başvuru ücreti ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. Bulunduğunuz ülkedeki Yabancılar Şubesi ne yapacağınız başvuru sonrasında size 3 – 4 gün tanınacak ve bu süre içerisinde tüm evrakları tamamlayıp görüşmeye gelmeniz beklenecektir.

Ancak her ülke için geçerli olmayan bu durum, bazı ülkelerde vize sürenizin dolduğu tarihte ülke sınırlarını terketmemeniz halinde vize ihlal durumuna bile düşebilirsiniz.

Multiple vize alarak, gitmek istediğiniz ülke için bir çok giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Single vize ise sadece tek seferlik giriş çıkış imkanı sağlar size. Örnek olarak; Bir Schengen ülkesi olan Belçika ya single vize alarak gidiyorsanız ve bu geziniz sırasında Belçika dan diğer komşu ülkelere giriş yapmayı, oraları da görüp tekrar Belçika ya dönmeyi planlıyorsanız, single vize sahibi olmanız sorun yaratabilir, Belçika ya girişiniz ikinci sefer mümkün olmayabilir aynı vize ile. Bu yüzden bu tür seyahatlerde multiple vize almış olmanız daha faydalı olacaktır.

Schengen vizesi, bazı Avrupa Birliği ülkeleri arasında 1985 yılında imzalanmış olan ve ülkelerarası geçişi kolaylaştıran, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Portekiz Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristanın dahil olduğu bir Vize Sistemi dir. Böylece bu ülkelerin sınırları arasındaki polis ve gümrük kontrolleri kalkmış olup, bu vize ile ülkelerarası geçiş kolaylığı sağlanmıştır.

Ama yine de hangi ülkeye seyahat etmeniz gerekiyorsa o ülkenin vize başvurusunda bulunmanız, herhangi bir sorun çıkmaması açısından daha garanti olacaktır.

Özellikle Schengen ülkelerine vize alabilmeniz için, 2004 yılında kabul edilen bir yasayla birlikte mutlaka seyahat sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Seyahat Sağlık Sigortası teminatı en az 30,000 Euro değerinde olmalıdır. Gümrük kontrolleri esnasında bu sigortayı ibraz etmeniz istenecektir.

Seyahatinizi hangi amaçla yapacaksınız, o amaca uygun ve statünüze uygun bir vize almanız gerekmektedir. Örnek olarak, öğrenim amaçlı gidecekseniz turist vizesi almamalısınız. Ya da öğrenim vizesi almışsanız çalışma imkanınız olmayabilir, bunun için çalışma vizesi almanız gerekir. Vize ihlalinde bulunmamak ve o ülkeye girişlerinizi riske atmamak istiyorsanız amacına uygun vize almanız gerekmektedir. Ayrıca ev hanımları, emekliler, öğrenciler, çalışanlar, iş verenler vb. farklı evraklar toplamalı ve vize mülakatına istenen bu belgelere göre hazırlıklı gitmelidir.